ذخیره سازی

این که داده های اولیه خود را بر روی چه سخت افزاری نگهداری می کنید بسیار پر اهمیت است ، پایداری و کارایی دو اصل مهم در انتخاب سیستم ذخیره سازی می باشد .

ذخيره سازي و بازيابي مطمئن اطلاعات كامپيوتري يكي از ضروريات اجتناب ناپذير در سازمانها و از نگراني‌هاي هميشگي مديريت IT آنها ميباشد.

از آنجا كه اطلاعات توليد شده (نظير فايلها،اطلاعات برنامه‌هاي مالي – حسابداري،اتوماسيون اداري،نامه ها،تصاوير،فايلهاي صوتي و …) حاصل كار ده ها و يا صدها نفر پرسنل متخصص سازمان بوده و با صرف زمان كاري و هزينه قابل توجه بدست آمده است ، لذا هرگونه فقدان اطلاعات يا عدم دسترسي سريع و بازيابي اطلاعات از بين رفته ميتواند خسارات جبران ناپذيري را براي يك سازمان به وجود آورد.

مديران IT سازمان‌ها به خوبي ميدانند كه از كارافتادگي انواع سخت‌افزارهاي كامپيوتري را نهايتا با تهيه قطعات و يا دستگاههاي جايگزين ميتوانند برطرف كنند ولي اين امر در خصوص بازيابي اطلاعات از دست رفته شايد با صرف هزينه گزاف نيز امكان پذير نباشد. طي يك بررسي به عمل آمده 43 درصد از شركتهايي كه دچار حوادث جدي در ساختار اطلاعاتي خود شدند ديگر بازگشايي نشدند ، 51 درصد بعد از دو سال ورشكسته شده و تنها 6 درصد توانستند به كار خود ادامه دهند.

به جهت اهميت و حساسيت روزافزون اطلاعات ، هم اكنون سيستمهاي نرم افزاري و سخت افزاري پيشرفته‌اي جهت راه‌اندازي مراكز داده‌اي (Data Center) كارآمد و ذخيره و حفاظت مطمئن اطلاعات ارائه شده است.

بديهي است كه محول کردن وظيفه ذخيره سازي و بک آپ اطلاعات به سرورهاي شبکه بدليل نداشتن مكانيزم‌هاي مطمئن ذخيره سازي ، علاوه بر افزايش ريسک از بين رفتن اطلاعات باعث کاهش کارايي سرورها و تاثير مستقيم برکارايي شبکه مي‌شود. سپردن وظيفه ذخيره سازي و بك‌آپ‌گيري اطلاعات به دستگاههاي خاصي كه براي اين منظور طراحي شده‌اند علاوه بر مديريت آسان ، باعث بالا رفتن ضريب امنيت حفظ اطلاعات شده و خسارت ناشي از فقدان اطلاعات را به حداقل ميرساند.

شرکت سیستم های اطلاعاتی پیشرو با سالها تجربه در زمینه ارائه سیستم های ذخیره سازی ( SAN ، NAS ، Tape ) با برند های معتبر جهانی مثل EMC ، Overland Storage، Quantum ، Qlogic توانسته سهم زیادی از بازار سیستم های ذخیره سازی اطلاعات را به خود اختصاص دهد .

مزيت شبكه هاي ذخيره سازي نسبت به شبكه هاي محلي :
كارايي و سرعت بالا .
سيستم هاي ذخيره سازي قابليت گسترش فضا به راحتي و بدون قطع شدن را دارا مي باشند (UP-Time صد در صد ) .
اشتراك گذاري يك حافظه بين چند سرور بدون پايين آمدن كارايي و ايجاد ترافيك در شبكه .
ايجاد ارتباط در فواصل طولاني .
مديريت يك پارچه تمامي فضا هاي ذخيره سازي به اشتراك گذاري شده در ميان سرور ها.